» » ПРО ТЯЧІВ (коротко)Додано: 28-12-2010, 09:32 | Переглядів: 4 121
       
ПРО ТЯЧІВ (коротко)  ПРО ТЯЧІВ (коротко)
Тячів - місто районного підпорядкування, районний центр Закарпатської області. Розташоване на відстані 880 км від Києва та за 150 км від обласного центру - Ужгорода, біля кордону з Румунією. Знаходиться в Хустській котловині на правому березі річки Тиса.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року Тячів віднесене до історичних населених місць України. Місто має свою символіку - Герб і прапор, розроблені центральним державним історичним архівом України м.Львова і затверджені рішенням XI сесії IV скликання Тячівської міської ради від 10.02.2004 року. 
Територія міста становить 5,17 кв.км., населення багатонаціональне і станом на 01 січня 2002 року складає 11339 чоловік. Основна кількість - це українці, близько 22% складають угорці, 3% росіяни та інші.
Через місто проходить автомобільний дорога респуб¬ліканського значення "Мукачево - Рогатин" та залізничне сполучення "Львів -Солотвино".

Перша документально підтверджена згадка про Тячів датується 1329 роком в грамоті Мадярського короля Карла І, де Тячів разом з містами Хустом, Вишковим, Довгим Полем та Сігетом (сучасна Румунія) було віднесено до королівських міст. Вони звільнялися від податків, поборів і повинностей на користь місцевих феодалів, але сплачували податок у королівську казну.
Згідно легенди, походження назви Тячів пов'язане з господарським хутором Теццев, що в перекладі означає "подобатися".
Історичний розвиток Тячева визначився з одного боку близькістю мараморошських солекопань, а з другого – Хустського замку. Королівські грамоти в 1406 і 1453 роках засвідчували приналежність міста Тячів до коронованих міст.
22 жовтня 1944 року Тячів було визволено підрозділами 17-го гвардійського стрілецького корпусу армії, який входив до складу 4-го Українського фронту.
Багато шкоди жителям Тячева принесли руйнівні повені у травні 1913 року та восени 1937 року. Найсильнішою повінню в місті була повінь у травні 1970 року, коли вода прорвала дамбу і місто було залито водою, стихія повністю зруйнувала багато будинків. Для постраждалих від повені за короткий період був побудований новий мікрорайон по вулиці Комсомольській.
Паводки в листопаді 1998 року та березні 2001 року мали екстремальний характер.

На сьогоднішній день Тячів є культурно-промисловим та культурним центром. Вирішенням питань життєдіяльності міста займається міська рада та виконавчий комітет, які орієнтуються на державні та місцеві програми, інтереси та потреби тячівців.

Прикордонне розташування міста сприяє вкладенню іноземних інвестицій та створенню спільних підприємств.
На території міста працюють підприємства малого та середнього бізнесу різних організаційно-правових форм та форм власності: українсько-італійське ТОВ „Зеніт-Текс” та українсько-угорське ТОВ „Авантекс-Україна” по виготовленню швейних виробів, українсько - білоруське ДП „Ламелла” по деревообробному та меблевому виробництву, українсько-угорське ТОВ «Шкала-Енерджі» по виготовленню пеллетів з відходів деревини, приватні підприємства по розпиловці деревини, виготовленню м’яких та корпусних меблів, опалювальних приладів (каміни, печі тощо), державне підприємство „Зеніт” по виготовленню продукції військово-оборонного замовлення, підприємство з експлуатації протипаводкових споруд та газифікації району, автотранспортне підприємство, працюють міні-підприємства по виготовленню макаронних виробів, хліба та хлібобулочних виробів тощо, працюють 4 фермерські господарства /в т.ч. по відгодівлі свиней/, вирощується та переробляється сільськогосподарська продукція та продукція тваринництва.

В місті працюють рекламні агентства «Позитив» та «Колібрі», охоронна фірма «Фараон», архітектурні підприємства «Т-АРХ», «Тячів-Проект», діє вантажно-митний термінал та інші суб’єкти підприємницта.
В сфері малого підприємництва у місті зареєстровано 238 юридичних осіб та 610 фізичних осіб-підприємців, 40% з яких діючих, працюють підприємства споживчої кооперації.

Розташовано близько 140 об’єктів торгівлі різних типів, 40 об’єктів сфери побуту, розширюється мережа побутового обслуговування населення та сфери послуг в цілому, діють п’ять ринків. Діють громадські об’єднання підприємців та фонди розвитку підприємництва, аудиторська фірма. Працюють п’ять автозаправних станцій та одна газова.

У місті розвинена мережа банківських та фінансово-кредитних установ. Діють 16 відділень та філія банків різних форм власності, 11 страхових компаній, 4 кредитні спілки.
В місті функціонують медичні установи – районна лікарня №1, районна та стоматологічна поліклініки, дитяча консультація, лікарня ветеринарної медицини, працює санітарно-епідеміологічна станція, вісім аптечних закладів.

В Тячеві діють два дошкільні навчальні заклади – ясла-садки, чотири загальноосвітні школи (в тому числі з угорською мовою навчання та російською), технічний ліцей та ліцей з угорською мовою навчання, міжшкільний навчально-виробничий комбінат, центр дозвілля молоді та юнацтва.

Для спортивного життя міста функціонує інфраструктура спортивних споруд: дитячо-юнацька спортивна школа (ДЮСШ), оновлений міський стадіон ім.Л.Бийреша, зал греко-римської боротьби /будівля колишньої синагоги/, тенісні корти в міському парку, волейбольні та баскетбольний майданчики, міні-футбольне поле зі штучним та асфальтовим покриттям. Будується комплексний критий басейн по вулиці Польовій та розроблено проектно-кошторсну документацією на будівництво критого спортивного комплексу по вул.Вайди.

Для відпочинку та дозвілля в місті діють районний будинок культури, школа мистецтв, бібліотеки /в т.ч. дитяча/. В Тячеві діє міський кінотеатр ім..Т.Г.Шевченка, амфітеатр в міському парку, оновлюється клуб урочистих подій по вул.Комсомольській. Заплановано відкриття історичного музею та випуск книги про Тячів.
На території міста встановлено пам’ятник українському поету Тарасу Шевченку, пам’ятник загиблим рятівникам та пам’ятний знак про рівень води у місті під час паводку 1970 року, бронзові погруддя танкісту Герою Радянського Союзу та Герою Чехословаччини – Степану Вайді, революціонеру-демократу – вождю угорської революції 1848-1849 років Лойошу Кошуту, угорському художнику - живописцю Шімону Голлоші, обеліск воїнам-визволителям, які загинули у Великій Вітчизняній війні 1941-1945років, закладено та освячено камінь на місці спорудження пам’ятника воїнам-інтернаціоналістам, загиблим тячівцям у першій та другій світових війнах.

В місті діють багато релігійних конфесій. З давніх часів в Тячеві діють реформатська церква - пам'ятник архітектури, римо-католицька церква Святого Стефана, греко-католицька церква Успення Пресвятої Богородиці, Свято-Володимирський собор (храм Святого Володимира). Споруджено капличку Зарваницької Божої Матері для греко-католиків, добудовується великий православний храм Святого Володимира та православна Покровська церква.

В молитовних будинках проводять богослужіння Християни-Адвентисти Сьомого Дня, Євангельські християни баптисти (ЄХБ), Християни сьомого суботнього дня „Церква Божа”. Свій «Зал Царства» мають Свідки Бога Ієгови, «Церква живого бога» та інші.

В місті видаються міська газета „Тячів” та районна газета „Дружба”, діє залізничний та автомобільний вокзали. Для гостей міста та туристів працюють готель «Тячів», приватні готельно-ресторанні комплекси «Оксана», «Тиса», «Феєрія», «Серпанок», «Світлиця» та інші.

Протягом тривалого часу в Тячеві жили і працювали угорський художник Шімон Голлоші, Закарпатський письменник та педагог Олександр Маркуш, Герой Соціалістичної праці, - доярка Марія Алечко.

Інтенсивний розвиток міста припадає на період починаючи з 2006 року. Так, на сьогодні проведена повна реконструкція площі Незалежності перед адміністративною будівлею органів влади, тривають роботи по реконструкції пішохідної частини, проїздів та підходів до адмінбудівель райдержадміністрації, райспоживспілки, районного будинку культури по вул. Незалежності /на ділянці від вул. Жовтневої до вул.Гоголя/.

За рахунок реалізації інвестиційного проекту проведені реконструкція водопровідної та каналізаційної мережі по вул. Голлоші та Пушкіна, роботи по прокладанню дорожнього покриття даних вулиць.
Замінено зношені водопровідні мережі до мікрорайонів багатоповерхових житлових будинків по вул. Незалежності (Леніна),48-54, Шапошнікова, 2-4, Вайди,9-11, здійснено капітальний ремонт покрівель багатоповерхових будинків по вулицях Незалежності та Вайди, змонтовано нове вуличне освітлення по вулицях І.Франка, Комсомольська та Кошута.

Для покращення роботи комунального господарства міста створено міське комунальне підприємство Тячівський «Міськжитлокомунгосп».

Для покращення громадського порядку та зменшення злочинності вулицями міста змонтовано 31 відеокамеру для спостереження.

Щороку у вересні місяці відзначається День міста. Тячів має шість міст-побратимів: Буча (Київська область, Україна), Бардієво (Словакія), Негрешть-Оаш (Румунія), Нодькалло, Ясберень, та Боктоловрантгазо (Угорщина).

скачать dle 12.0
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гості, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
 
© Тячів 2010-2017
Тячівська міська рада
Розроблено -