»

       

  Тячівський професійний ліцей Закарпатської області існує всього 35 років, та ним успішно пройдено складний процес   становлення і розвитку, з честю подолано кілька реорганізаційних етапів. Історія закладу, що складається з доль            учнів,педагогів та інших працівників, багата цікавими подіями.

 Відкриття 01 вересня 1973 року в м. Тячеві кузні робітничих кадрів було зумовлене гострою нестачею кваліфікованих  робітників у Тячівському і Рахівському районах, де на повну потужність працювали підприємства лісової, радіотехнічної та  машинобудівної промисловості. зокрема ЗВВО (Дубове), "Електроавтоматика” (Буштино), "Зеніт” (Тячів), Тересвянський ДОК”,  "Закарпатлісмаш” (Тересва), що стали головними замовниками кадрів. Першим директором новоствореного ПТНЗ став досвідчений педагог П.І.Зийнич, головним бухгалтером – В.І.Деяк.


       

 Угорськомовний навчальний заклад функціонує у місті Тячів із 1939 року. Спочатку це була горожанська школа, а потім, із 1944  року, - школа з угорською мовою навчання зі ступенем початкової і неповної середньої освіти. Згодом, із 1947 року, заклад  набуває статусу середньої школи з угорською мовою навчання. У період свого розвитку (1960-ті роки) тут навчалося понад 600  учнів, і стільки ж угорських дітей здобували середню освіту у школах міста з українською та російською мовами навчання.
 Протягом 1977-1986 років школу очолювала  Манн Маргарита Юріївна - досвідчений педагог, ентузіаст своєї справи. На керівній  посаді її змінює Геревич Василь Іванович. А з листопада 1989 року по жовтень 2002 року навчальним закладом керує Амбруш  Павло Олександрович - мудрий наставник, професіонал і завзятий організатор.  У цей період у школі навчаються 223 учні.
Нині загальноосвітню школу з угорською мовою навчання імені Шімона Голлоші очолює Осицький Роберт Андрійович.
З 1993 року школа носить ім’я відомого художника Шімона Голлоші, який у 1902-1918 роках проживав у м.Тячеві та організував мистецьку школу.
З початку заснування заклад живе змістовним, цікавим життям, дотримуючись народних традицій угорського та українського народів, які з року в рік примножуються.  Свята «Сюреті бал» («Золота осінь») та  День міста мають традиційні етапи: їзда міськими вулицями на прикрашених возах, концертні програми, святкова дискотека, ігри. Узвичаєними є заходи, присвячені відзначенню Дня матері, на які з нетерпінням чекає вся угорська громада. Щороку проводиться карнавал з нагоди святкування  Масляниці.

       

 

Історія школи бере свій початок з 1945 року. Тоді Тячівську горожанську школу було реорганізовано в середню. І була вона єдиною середньою школою в районі. Директором школи призначили Гіріца А.А, завучем – Тарканія П.М. педколектив складали вчителі горожанки та випускники педагогічних навчальних закладів зі Східної України. 

Упродовж 72 років навчально-виховна діяльність школи вдосконалюється на ідеях педагогіки, психології, методики. У стінах школи за роки її існування здобули середню освіту понад 5 тисяч юнаків та дівчат. Школа завжди пишається своїми випускниками. Сотні з них здобули вагомих успіхів у різних сферах діяльності. Зараз пріоритетним завданням школи є навчання та виховання всебічно розвиненої, творчої особистості, яка зуміє застосувати в житті одержані в школі знання, зможе взяти на себе відповідальність за виконання прийнятих рішень, зуміє керуватися в поведінці моральними нормами та цінностями.
Золотим фондом школи був і залишається педагогіний  колектив, високо кваліфікований, налаштований на досягнення найкращих результатів.
Про  високий рівень навчально-виховної роботи педколективу свідчить той факт, що десятки учнів щороку займають призові місця на районних та обласних олімпіадах, Міжнародному конкурсі знавців української мови імені П.Яцика, захисті наукових робіт Малої академії наук України. 
У 2011 році школа отримала почесне звання «Флагмани освітиУкраїни». Гордістю школи є вчительський ансамбль та хор «Дзвіночок» учнів початкових класів

 

Сьогодні у 29 класах школи нараховується 672 учні, яких навчають і виховують 73 педагогічні працівники. Серед них: 1 заслужений вчитель України, 5 відмінників освіти, 5 вчителів-методистів, 28 старших вчителів, 39  вчителів вищої категорії. Відзнаками Міністерства освіти і науки України нагороджено 13 педагогів.

У квітні 1997 року в школі відкрито музей  із нагоди відзначення столітнього ювілею Василя Гренджі- Донського з участю дочки письменника Зірки Гренджі- Донської та її сина Марка. Матеріали для його оформлення зібрано заслуженим вичтелем України - Рекітою Ганною Іванівною при активній участі дирекції школи та ряду педагогів-ентузіастів. 


 


       

Тячівська загальноосвітня школа  І-ІІІ ступенів №2

Тячівська загальноосвітня школа  І-ІІІ ступенів №2 Тячівської міської ради   Закарпатської області заснована у 1947 році. Педагогічний колектив очолює директор школи Кричфалушій Ольга Петрівна.  В школі працюють 46 вчителів, з них: 5  педагогів – відмінники освіти України, 1 кандидат педагогічних наук та доцент, 7 нагороджено грамотою Міністерства освіти і науки  України, 7 вчителів-методистів, 13 старших вчителів. 
Учителів з вищою освітою – 42, бакалаврів – 2, молодших спеціалістів – 2. У школі навчаються 454 учні.
За підсумками навчання  і  виховання школа має  високий рейтинг у районі  й області. 
За останні 5 років за результатами  участі учнів району в предметних олімпіадах, різноманітних конкурсах, спортивних змаганнях Тячівська загальноосвітня школа  І-ІІІ ст.  №2 постійно в трійці лідерів.

 2011 році школа отримала почесне звання «Флагмани освіти України».
Закарпатське рейтингове агентство за результатами зовнішнього незалежного оцінювання розробило рейтинг шкіл у межах районів Закарпаття та міст обласного значення і визначило топ-50 найкращих шкіл області. 
Серед них - Тячівська  ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 Тячівської міської ради Закарпатської області, яка за результатами  ЗНО 2012-2015 років займала І місце у районі.

З 1993 року на базі школи функціонують класи з російською та  українською мовами навчання. У класах з російською мовою навчання математика, історія та географія  України викладаються українською мовою. 
Щорічно високу оцінку районного журі за артистизм, високу культуру поведінки на сцені, оригінальність репертуару  отримує виступ колективу художньої самодіяльності школи. 

 

 


       

Історія Тячівського ліцею інтернатного типу гуманітарного та природничого профілю з угорською мовою навчання http://liceum.tyachiv.info/Ukr/lyceum.html

Передумовою заснування Тячівського ліцею з угорською мовою навчання були передусім ті демократичні процеси, які відбулися в Україні на початку 90-х років минулого сторіччя. Дякуючи цим змінам, перед угорцями Верхньотисянського регіону відкрилася можливість задуматися над своїм майбутнім і подбати про можливість отримання середньої освіти на рідній мові. Навесні 1992 року на Закарпатті перебував з візитом міністр освіти Угорщини. У м. Рахові ,у присутності керівників області та декількох районів, пан міністр зустрівся з директорами угорськомовних навчальних закладів та керівниками угорських товариств даного регіону. Мова велася про те, як бути тим учням, які початкові знання з угорської мови здобувають у недільних школах, але хотіли б здобути глибші знання на рідній (угорській) мові і отримати атестати про середню освіту.


© Тячів 2010р.
Тячівська міська рада
Розроблено -